Αναρτήθηκε από: ioanninablog | Σεπτεμβρίου 14, 2010

Ξεκίνημα με το δεξί ο ΠΑΣ-Λυτρωτής ο Ανδράλας

Με γκολ που ήρθε ακριβώς στη συμπλήρωση των 90 λεπτών από μία έμπνευση της στιγμής του Πάρη Ανδράλα που χρησιμοποίησε το τακουνάκι του για να πλασάρει τον Κουτσόπουλο, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Football League κερδίζοντας με 2-1 τον Πανθρακικό.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και επεφύλαξε αρκετές συγκινήσεις στους περίπου 3.000 φιλάθλους της ομάδας που βρέθηκαν στο Εθνικό Στάδιο. Ειδικά το α’ ημίχρονο είχε πολλές φάσεις εκατέρωθεν και ανά πάσα στιγμή το παιχνίδι «μύριζε» γκολ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν μετά από μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κώτσιου στο 2ο λεπτό, να σκοράρουν στην επόμενη επίσκεψή τους στα καρέ του Πανθρακικού, όταν ο Σιαλμάς μπήκε από δεξιά και σούταρε εύστοχα απέναντι στον Κουτσόπουλο. Ο ΠΑΣ ΓΙ μερικά ακόμα λεπτά πίεσε τους αντιπάλους του, αλλά μετά το 20′-25′ ο Πανθρακικός άρχισε να ισορροπεί το ματς και να κερδίζει κάποιες μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου. Το ημίχρονο, όμως, έληξε χωρίς τελικά κάποια ομάδα να σκοράρει.

Στην επανάληψη ο κ. Βασιλακάκης με τις αλλαγές που έκανε σταδιακά και με το πέρασμα των Αρσενίεβιτς και κυρίως του Σουλτανίδη, έκανε πιο επικίνδυνη την επίθεσή του και σ’ έναν συνδυασμό των δύο παικτών οι Ακρίτες έφτασαν στην ισοφάριση.

Κι ενώ η εικόνα του αγώνα στο β’ μέρος έδειχνε ότι αυτό θα μπορούσε να είναι το τελικό σκορ, οι παίκτες του Ντεμόλ, βοηθούμενοι και από τον κόσμο που σε καμία στιγμή δεν έδειξε τη δυσφορία του, πίεσαν στο τελευταίο 15λεπτο και η τύχη -ενώ αρχικά σε μία διπλή φάση με Μπουχάν και Κουτσοσπύρο στο 81′ τους γύρισε κατάμουτρα την πλάτη- στο 90′ τους χάρισε το πιο πλατύ της χαμόγελο, καθώς ο Ανδράλας σκόραρε μ’ ένα υπέροχο τακουνάκι.

Οι τρεις πρώτοι βαθμοί είναι ασφαλώς σημαντικοί, αφού ο ΠΑΣ απέφυγε την εντός έδρας γκέλα και από εκεί και πέρα ελπίζει να ρολάρει γρήγορα για να πολλαπλασιάσει τις επιτυχίες του.

Από τους «κυανόλευκους» οι δύο σκόρερ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, καθώς και ο Ντε Βινσέντι στο α’ ημίχρονο. Από τους φιλοξενούμενους ο Σουλτανίδης αποδείχτηκε «κρύο αίμα» και μεγάλος σκόρερ.